FIZIOTERAPIJA
Biti starostnik ne pomeni samo doživeti visoko starost, temveč živeti dolgo, vitalno, zdravo in prijetno življenje v dobri psihični in fizični kondiciji. Prav FIZIOTERAPIJA je pomembna zdravstvena disciplina, ki z različnimi metodami in tehnikami vzpostavlja, ohranja ali krepi naše zdravje ter s tem veča kakovost našega življenja.
V socialno varstvenem zavodu Vitadom stremimo za tem, da so stanovalci čimbolj neodvisni in samostojni pri izvajanju vsakodnevnih aktivnosti, da so aktivni in da se dobro počutijo. Fizioterapija je namenjena preventivi ter zdravljenju obolenj in degenerativnih sprememb gibalnega aparata in njihovih posledic ter lajšanju ali odpravljanju bolečin. Pri tem uporabljamo najsodobnejše pripomočke za lažje gibanje in aparature za zmanjševanje bolečine, pospeševanje celjenja in/ali sproščanje.
Alenka Omerzel, fizioterapevka
REHABILITACIJA
Zaradi sprememb zdravstvenih pravic je vedno več bolnikov neposredno po zdravljenju v bolnišnici premeščenih nazaj domov, kjer se velikokrat izkaže, da niso sposobni za samostojno življenje Zato poseben poudarek namenjamo REHABILITACIJI:
- po poškodbi ali okvari mišično-skeletnega sistema,
- po operaciji,
- po možganski kapi in drugih nevroloških obolenjih in nevrokirurških stanjih.
Nudimo optimalno in sodobno rehabilitacijsko obravnavo, ki temelji na individualnem in celostnem pristopu k stanovalcu.
Sledimo najnovejšim znanstvenim izsledkom in z dokazi podprtim praksam, se konstantno usposabljamo in izpopolnjujemo svoja znanja ter uporabljamo različne manualne tehnike, kombinacijo različnih terapij in vodilne svetovne koncepte (Bobath koncept, PNF, Mulligan koncept, motorično učenje, mobilizacija živčevja, kineziološki taping, stimulacija mišic).
Da bi učinkovito pomagali stanovalcu, se povezujemo z zunanjimi strokovnjaki in institucijami ter proizvajalci in ponudniki medicinsko-tehničnih pripomočkov.
Posebno skrb namenjamo najtežje prizadetim, od pomoči odvisnim ter nemobilnim stanovalcem. V tesnem sodelovanju z zdravstveno-negovalnim timom jim zagotavljamo maksimalno udobje, vzdrževanje funkcijskih sposobnosti in preprečevanje nastanka zapletov zaradi bolezni in nemobilnosti.
PREVENTIVA
Starejši ljudje si vedno bolj želijo živeti aktivno in biti »fit«. Svetovna zdravstvena organizacija WHO priporoča, da za ohranjanje zdravja v starosti poleg vsakodnevnih aktivnosti, kot je npr. hoja, vključimo tudi ustrezno vadbo za moč, gibljivost in ravnotežje. Najnovejše svetovne smernice priporočajo okrog 150 minut zmerne fizične aktivnosti na teden. Vadbeni program za stanovalce poteka na tri načine:
- individualna vadba
- skupinska vadba
- preventivna vadba
Individualna vadba temelji na predhodni oceni splošnega zdravstvenega stanja in funkcijskih sposobnosti stanovalca. Je funkcionalna vadba, ki se izvaja v obliki krožne vadbe na več postajah, kar omogoča obravnavo več komponent funkcioniranja in na ta način doseganje več specifičnih ciljev v eni vadbeni enoti. Krožni trening je prilagojen vsakemu vadečemu posebej.
Za optimalno doseganje zastavljenih ciljev je potrebno natančno definirati število postaj krožne vadbe, trajanje vadbe na eni postaji in optimalno kombinacijo vadbenih postaj v eni vadbeni enoti.